Lekarze w Wielkiej Brytanii coraz częściej przypisują ogrodnictwo jako dodatek do terapii pacjentów z depresją. Okazuje się, że praca w ogrodzie i kontakt z przyrodą może mieć bardzo pozytywny wpływ na samopoczucie.
Natura pomaga w leczeniu chorób psychicznych
Sydenham Garden to zielona przestrzeń, znajdująca się w Londynie, która powstała z myślą o osobach zmagających się z problemami natury psychicznej. Miejsce to prowadzone jest przed fundację charytatywną i jest otwarte dla wszystkich tych, którzy chcą odzyskać dobre samopoczucie i dojść do siebie w otoczeniu natury. Spędzanie czasu na łonie natury może przynieść spokój i ukojenie, zebrać myśli oraz pomóc spojrzeć na swoje życie z nieco innej perspektywy. Obserwowanie zmieniającej się przyrody pozwala oderwać się od problemów oraz życia w ciągłym stresie i pośpiechu. W Sydenham Garden raz w tygodniu organizowana jest ogrodnictwa terapeutycznego. Lekarze coraz częściej stosują tego typu zalecenia, które mają stanowić dodatek do prowadzonej terapii.
Pozytywny wpływ przyrody na samopoczucie
Między 2017 a 2018 rokiem lekarze skierowali do Sydenham Garden ok. 300 osób. Większość z nich odbyła tu sesje trwające od 6 do 12 miesięcy. Pacjenci przyznali, że kontakt z przyrodą wpłynęło na nich bardzo pozytywnie i pozwoliło im rozwiązać swoje problemy. Stan psychiczny badanych oceniono za pomocą skali Warwick-Edinburgh Mental Wellbeing. Po przejściu zielonej terapii stan pacjentów znacznie się poprawił. Sydenham Garden jest jedną z 1500 organizacji, należących do brytyjskiego programu Growing Health. Jego celem jest zwiększenie roli ogrodnictwa i zielonej terapii w leczeniu chorych.
Ogrodnictwo zmniejsza poziom stresu
Pielęgnowanie roślin nie jest z pewnością czynnością, która przypadnie do gustu każdemu pacjentowi i przyniesie oczekiwany skutek. Nie mniej jednak coraz częściej odnotowuje się przypadki, w których ludzie czerpali ogromne korzyści z przebywania na powietrzu. Okazuje się, że praca na łonie natury, sadzenie nowych roślin i podziwianie kwitnących kwiatów pomagają zredukować stres. Samo patrzenie na zieleń pomaga się zrelaksować i odzyskać psychiczną równowagę. Zielona terapia ma coraz więcej zwolenników i staje się coraz bardziej popularna. I trudno się temu dziwić – w końcu praca fizyczna, przebywanie na świeżym powietrzu i budowanie relacji z ludźmi przynosi pozytywny wpływ na fizyczne i emocjonalne zdrowie.